PODRÓŻE - odwiedź z dziećmi

JEDEN DZIEŃ NA GÓRNYM ŚLĄSKU… NIE NUDZILIŚMY SIĘ?

NIKISZOWIEC

Wielu z nas wyobraża sobie Górny Śląsk jako źródło najbardziej zanieczyszczonego powietrza. Jako najbardziej brudny i najbrzydszy rejon w Polsce. Nam udało się wydobyć z tego miejsca naprawdę fajne smaczki, które warto odwiedzić.

Rozmawiałam kiedyś z moim tatą. Tata całe życie był trenerem ligowym, co oznaczało, że każdej soboty był w innym mieście, żeby rozegrać mecz ze swoją drużyną. Opowiedział mi kiedyś, że pewnego roku mieli rozegrać mecz z drużyną Katowic i przypadkowo trafili na hotel umieszczony w dzielnicy NIKISZOWIEC. Powiedział mi wtedy – jak będziesz kiedyś w Katowicach, koniecznie odwiedź przepiękny, klimatyczny NIKISZOWIEC – tak zrobiłam.

 

Osiedle powstało w latach 1908-1919, jako osiedle robotnicze. Kiedy zaczęło brakować miejsca dla robotników w Giszowcu, postanowiono stworzyć Nikiszowiec – perłę architektury budownictwa społecznego.

Nikiszowiec został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał nie tylko funkcje mieszkalne ale by mógł zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców. Powstało tu swoiste miasto w mieście z kościołem, szpitalem, szkołą, łaźnią, maglem. Mieszkańcy Nikiszowca, nie mieli potrzeby opuszczania swojego miejsca na ziemi.

 

Kompleks osiedlowy to dziewięć budynków z pięknej czerwonej cegły, połączonych ze sobą, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. Na dziedzińcu znajdowały się piece do wypieku chleba, komórki, a nawet chlewiki.

W 2011 roku Nikiszowiec uzyskał status Pomnika Historii. Trafił na listę obiektów mających znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Dziś Nikiszowiec, to klimatyczne miejsce, dzięki któremu możesz przenieść się w czasie. Miejsce spotkań ludzi. Można tu dobrze zjeść i napić się aromatycznej kawy.

 

 

PARK ŚLĄSKI W CHORZOWIE

 

Z obrazu zanieczyszczonego, mało atrakcyjnego miasta Katowice wyłania się ON – Park Śląski w Chorzowie. Zajmujący powierzchnię 535 ha, jeden z największych w Europie. Nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska.

 

 

W świecie wszechobecnej betonozy, Park Śląski pokazuje, że można pozostawić miejsce dla ludzi zielone i kwieciste. Można odejść od równo wybrukowanych uliczek, na rzecz trochę wyboistej ścieżki, z trawnikami i mnóstwem kwiatów w każdym zakątku parku.

 

Nad parkiem rozciąga się kolejka linowa. Przemiła przejażdżka ukazuje urokliwość tego miejsca. Z góry dostrzegasz z jakich atrakcji możesz skorzystać. Jest tu park rozrywki, zoo, różanka i planetarium.

 

Park Śląski urzekł mnie odpoczynkiem bez nadęcia. Piknik na trawie, czy spacer wśród kwiatów to w mojej opinii idealny wypoczynek. Na końcowej stacji kolejki linowej naszym oczom ukazał się Stadion Śląski w Chorzowie.

 

SATDION ŚLĄSKI W CHORZOWIE

 

Nie mogliśmy przejść obok tego miejsca bez zachwytu nad jego potęgą.

Dziś Stadion Śląski to największy lekkoatletyczny obiekt w Polsce, nowoczesna arena piłkarska i największa scena muzyczna w kraju.

 • Największa w Polsce arena lekkoatletyczna
 • Największa i najlepsza otwarta scena muzyczna w Polsce
 • Nowoczesna arena piłkarska
 • Niepowtarzalna lokalizacja na terenie największego parku w Europie, Parku Śląskiego w Chorzowie

Obiekt spełnia najwyższe wymogi stawiane stadionom piłkarskim – kategoria 4 wg klasyfikacji UEFA. Posiada również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

 

Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem trwa około 1 godzinę. Podczas wycieczki dowiesz się nie tylko jak wielki jest stadion i jakie imprezy można tu zorganizować, ale również którą wannę z hydromasażem podobno najbardziej lubi Robert Lewnadowski, albo jak wyglądała stadion po wizycie wielkich gwiazd światowej estrady. Zwiedzisz szatnie zawodników, pobiegasz po bieżni lekkoatletycznej i zwiedzisz loże VIP. Na koniec możesz spojrzeć na stadion z góry – z punktu widokowego.

Stadion Śląski w Chorzowie w liczbach

 • 54 378 miejsc siedzących
 • ok 85 000 miejsc podczas koncertów muzycznych
 • 25 lóż VIP z miejscami do siedzenia dla 384 osób
 • 1 777 miejsc biznesowych
 • 106 miejsc dla osób niepełnosprawnych
 • do 842 stanowisk dla mediów
 • 43 000 m² pokrycia dachu
 • 7 500 m² murawy
 • 9-torowa bieżnia lekkoatletyczna

 

Jednodniowa, nieplanowana wizyta na Górnym Śląsku okazała się gratką nie tylko dla dzieci, ale również  dla nas. Cieszymy się, że nie ominęliśmy tego miejsca na mapie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.