HOME ALONE blog POLECA

DZIEŃ KOBIET ble, ble

Jeszcze raz zobaczę artykuł dedykowany do mężczyzn z pomysłami prezentów na Dzień Kobiet i puszczę pawia wprost na monitor komputera. Kwiaty w dobrej cenie, kremy za cztery dziewięćdziesiąt tylko w Dzień Kobiet. Zewsząd otacza mnie wielomilionowy biznes, kwitnący jak kwiaty w supermarketach w dzień ósmego marca.

Czy wiecie, że ósmy marca to Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet? Nauczyliśmy się brać garściami od życia, wszystko to, co kiedyś wywalczyły dla nas kobiety pragnące mieć prawo nie tylko do głosowania. Pragnęły uczyć się na wyższych uczelniach i pracować tam, gdzie pracować nie mogły.

FAKTY

  1. W 1867 r. Uniwersytet w Zurychu jako pierwszy dopuścił kobiety do możliwości studiowania. Nie mogę uwierzyć, że stało się to dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku.

  2. W Polsce, prawa wyborcze kobiety otrzymały w 1918 roku, a w niektórych państwach jeszcze później!!!

  3. W roku 1993 Zgromadzenie Ogólne ONZ tworzy Deklarację o eliminacji przemocy wobec kobiet. Czaicie???!!! W głowie się nie mieści, że wydarza się to dopiero 1993r. Nie w 1950, nie w 1960 – tylko 1993!!! Ja miałam wtedy już dziesięć lat.

„Do celów niniejszej Deklaracji, pojęcie „przemoc wobec kobiet”
oznacza każdy akt przemocy na tle płci, który powoduje lub może spowodować, fizyczną, seksualną lub psychiczną krzywdę lub cierpienie (…).” – Deklaracja o eliminacji przemocy wobec kobiet

Mój apel na dziś jest krótki. Nie dajmy się zwariować. Panowie – nie kupujcie drogich perfum. Kobiety – nie oczekujcie stu róż. Idźcie na spacer. Zabierzcie ze sobą dzieci i psa. Zróbcie sobie piknik lub ognisko. Wcale nie jest aż tak zimno jak nam się wydaje.

Z okazji DNIA PRAW KOBIET wybrałam na siepomaga.pl Panią, która choć sama jest chora, to walczy nie tylko o siebie, ale i o kobiety, które są w podobnej sytuacji jak ona. Podlinkowałam Wam powyżej Panią którą ja wybrałam, ale oczywiście nie zmuszam do niczego. Zrobię przelew, a potem idę z rodziną na spacer. Może moje kilka złotówek nie uratują świata, ale wolę przelać pięć złotych, niż posiadać krem, który jest trzecim na półce, a – nie oszukujmy się – i tak nie pomoże.

Tekst pisałam wczoraj, ale dziś dopisuję, że Pan Szymon Hołownia udostępił zbiórkę. Przekazuję, więc kilka złotych również tutaj – “Konkretny goździk na Dzień Kobiet dla Mam – Uchodźczyń w Bangladeszu”.

 

W roli ścisłości informuję, że ósmy marca, to również Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie.

Pamiętajcie – w ten dzień – spacer i uśmiech na twarzy – to jest nam potrzebne!

Love Ya!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.